pondělí 19. února 2018

CO MILUJU NA BĚHÁNÍ


Minulý týden jsem "oslavila" rok, co jsem začala běhat. Možná jsem to tu už psala, ale od základky jsem běhání na vzdálenosti delší, jak 500 metrů bytostně nesnášela. Prostě byla jsem cvalík a nikdy jsem to neudýchala, po 100 metrech jsem vypadala, jako po třetím infarktu. Ale už po několikáté se mi potvrdilo, že k jistým věcem musí člověk dospět. 

Ráda jezdím na kole, ale v zimě to moc nejde. A protože nerada chodím do posilovny a k domácímu cvičení jsem potřebovala nějakou alternativu, zkusila jsem běhání. Sama jsem byla zvědavá a zprvu jsem si moc nevěřila. První týdny jsem si celkem protrpěla, to nebudu zapírat. Ale odradit jsem se nenechala. První úspěch!


Momentálně běhám několikrát týdně. Pravidelně o víkendech a během týdne záleží na počasí, náladě a mé lenivosti :-). Ale je to parádní pocit. Stačí se jen vykopat a další běhání a motivace je už mnohem jednodušší. A pocit po běhání, je úžasný, mozek i celé tělo jsou zaplavené velkou vlnou endorfinů. Na Spotify mám přednastavený výběr na běhání. Obsahuje moje nejoblíbenější pecky, které mě nakopnou a vybičují k tomu zdolat další kilometry, i když už mi hlava našeptává, že dál to nepůjde.


Oblíbených tras mám několik. Teď v zimě jsou trochu jednotvárné, protože si vybírám ty zpevněnější cesty, ale v létě jsem odvážnější. Chodím běhat hlavně do lesa a miluju běhání kolem vody. Boty a oblečení na běhání taky pravidelně balím, pokud cestuju. Moc místa nezaberou a pokud mám náladu na běhání, mám je po ruce. Loni jsem zkusila běhání po pobřeží moře ... (vždycky jsem to toužila vyzkoušet) ... a byl to jeden z těch nejlepších pocitů, co jsem zažila. 

Postupně jsem začala zvládat vzdálenosti od 5 do 12 kilometrů, což bych nikdy nevěřila, že bych mohla dokázat. Tempo není nijak závratné, ale postupným tréninkem jej postupně navyšuju a čas od času si vytvářím svoje osobní rekordy. A to mě motivuje. Překonávat nejen svůj vlastní čas, ale i sebe sama a svoji hlavu. Když před sebou vidím velký kopec, který nakonec i přes počáteční nejistoty vyběhnu, nakopne mě to na další kilometry a mám pocit, že můžu dokázat všechno.


Běhání mi pomáhá i psychicky. Díky němu jsem víc v pohodě. Na čerstvém vzduchu vnímám jen svůj dech,pocit svobody, můžu si třídit myšlenky, zbavuju se stresu, užívám si svěžího větru ve vlasech, sluníčka na tváři, štípání mrazíka, západy slunce, letní ranní rosu... Prožívám báječné pocity. A možná proto na sebe zas a znova obouvám běžecké boty a neodradí mě ani fakt, že je venku kolem nuly nebo třicítka. 

A co na běhání milujete vy?

4 komentáře

 1. Ne, ne a ne!!!! Běžím, jen když za mnou hoří! Ale říká se nikdy neříkej nikdy... Já ty kilometry raději chodím a popobíhám (za Aaronem).
  Alenko, měj se hezky a hodně dobrých běhů!
  Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Alenko,
  já začala běhat před 14 dny :-)
  K běhu jsem měla na základní škole odpor, nesnášela jsme těch 1.500m, polovinu jsem, vždy došla, nestačil mi dech, píchalo mě v boku, a mám i velká prsa ;-)
  Teď to bylo jiné, cítila jsem se poprvé fajn, podruhé jsem cítila záda a od té doby mě bolí / měla jsme vyhřezlou plotýnku/.
  Také jsem začal chodit na jógu.
  Tak nevím, jestli zrovna tyto fyzické aktivity jsou pro mě vhodné ?!
  Až se bolest uklidní zkusím ještě a uvidím.
  Tak ať je Ti běhání jen a jen ke prospěchu a radosti :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj holky,
  tento článek je přímo pro mě. I já jsem na začátku, začala jsem v den, kdy byl zvolen náš starý nový prezident. Po vyhlášení výsledků jsem řekla: "jdu běhat". Celá rodina koukala, co se mi to stalo. Měla jsem to v hlavě již delší dobu, ale skutek utek. Od té doby běhám 5xtýdně. Nedám víc než 5 - 7 km. Zpočátku nohy moc bolely (nikdy před tím jsem neběhala), teď už je to lepší.Je pravda, že nyní mě to už trochu začíná bavit, hlavně mám ze sebe dobrý pocit. Doufám, že vydržím. Běhu zdar. Olina

  OdpovědětVymazat
 4. Rada bych se k tomuto dopracovala, ale bojim se u nas behat sama. Mela jsem to podobne, kdysi dlouhe trasy neeeeeeeee, pak jsem si sla jednou zabehat s bezeckym krouzkem a ubehla jen tak 7 km v lese a zjistila, ze to muze byt i o necem jinem. Takze uplne chapu:-). M.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za zastavení se na blogu a za všechny komentáře. Těším se na vás. Alča ♥

© Chez Alena. Design by FCD.