sobota 31. prosince 2016

PROSINEC V KOSTCE

Prosinec, Vánoce i rok 2016 jsou téměř pryč. Už zbývá jen pár hodin do nového roku 2017. Všichni bilancují a vzpomínají na to, co jim (ještě) tento rok přinesl. I když mě přinesl spoustu úžasných okamžiků a nových životních zkušeností, byl jeho konec poznamenaný odchodem milovaného člověka (snad do lepšího světa). Nevím, jak dlouho se s tím budeme vyrovnávat (a možná se s tím nikdy nevyrovnáme), a přesto, že to není příliš lehké, snažím se ve všem najít pozitivní stránku věci. Jsem prostě nenapravitelný optimista.

V listopadu ani v prosinci jsem neměla na blogování moc náladu. Obrázků vzniklo přesto spoustu a tak vám alespoň přináším prosinec ve fotkách.

Myšlenky jsem si jako obvykle třídila v přírodě. V lese. Uprostřed stromů a nekonečného ticha.


S adventem jsme začali pomalu. Nebyla nálada... Rozhodně však nechyběl adventní věneček. Postupně přibývaly další dekorace. I já jsem propadla andělům ze dřeva, tak jsem si je vyrobila. Nakoupila spoustu vánočních hvězd. Od známého jsme dostali jmelí a větvičky, které postupně zaplňovaly vázy, misky, stoly i okna.V polovině měsíce jsme začali s pečením. Nejdřív perníčky a pak cukroví. Pěkně jsme si teda mákli. Šlo nám to od ruky a došli jsme k číslu 13. Nějak jsem se fakt letos rozjeli. Vždycky jsme pekli docela dost druhů cukroví, ale kdo to má pak jíst. Už jen základních druhů je dost - každý má rád něco jiného. Mě by stačila hora lineckého a vanilkových rohlíčků. Taťka má rád vosátka (vosí hnízda), košíčky a pracny. To by byl základ. A zbytek experimentujeme a zkoušíme nové recepty. Cukroví napečeno a dozdobeno za pět dvanáct, dárky nakoupeny, kapr ve vaně... Vše je zdá se nachystáno a Štědrý den může začít. V předvečer štědrého dne zadělávám na vánočku podle starého rodinného receptu mé prababičky. Kuchyní se line vůně purpury a rozinek namočených v rumu. Svítí světýlka, hoří svíčky a v televizi dávají Anděla Páně... Těsně před půlnocí vytahuju vánočku z trouby a těším se na snídani, na zdobení stromku, na balení dárků, na smažení kapra. 
Nemůžu říct, že bychom Štědrý den strávili úplně bez stresů a v poklidu. Na jednu stranu jsme se těšili, na druhou stranu nám bylo smutno. Slavit Vánoce bez mamky, bylo moc divné. I když s námi nebyla fyzicky, byla s námi v našich srdcích...

A tak bych vám všem chtěla do toho nadcházejícího roku popřát v první řadě moc zdraví, protože je vzácné. Klid v duši. A také úsměv na tváři - to je to nejkrásnější, co můžeme dát lidem kolem sebe.

S láskou Alča


10 komentářů

 1. Alenko přeji ti do nového roku hodně zdraví a klid a pohodu. Rija

  OdpovědětVymazat
 2. Alenka, vždy je to veľmi ťažké, keď nás opustí blízky človek a v Tvojom prípade ten najbližší. Zmieriť sa s tým nedá, ale čas to rieši postupne. Prajem Ti teda do nového roku 2017 veľa zdravia, lásky a rodinnej pohody. Andrea

  OdpovědětVymazat
 3. Krasne fotky. Prajem stastlivy Novy rok 2017! Monika

  OdpovědětVymazat
 4. Alenko, připravila jsi nám krásnou fotoreportáž....tvé fotečky jsou nádherné.
  Přeji Ti v novém roce jen to dobré......hodně zdravíčka,štěstíčka, klidu a pohody.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 5. Milá Alčko,
  krásné poetické čtení, jak ze staré knížky, jako to bývalo dřív, kdy se lidé věnovali víc sobě, než hektickým nákupům. Z tvého příspěvku je cítit nostalgie, i smutek a přitom snaha zachovat tradice jako za maminky. Muselo pro vás být moc bolestné, je to život, v něčem nespravedlivý, mamince ještě určitě nebyla tak stará.
  Cukroví vypadá nádherně, chválím, že úlky nejsou na piškotách, na vánočku se zrovinka sbíhají sliny. My máme vytvořený jednoduchý betlém i jesličkami z polínek březových, i malý Ježíšk je z polínka. Betlém stojí pod smrkem, kolem světýlka a vypadá jednoduše a hezky (poslala bych v foto).
  Prosím, můžu se zeptat jaká je spotřeba na háčkovanou deku? Hned bych se do ní pustila, jsem po operaci, v lázních při rehábku mě háčkování po letech zase úplně dostalo.
  Přeju hezký spokojený nový rok, hodně sil.
  Dana z Podkr.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Danuško, moc děkuji za tvá slova :-). Mám ráda doma klid. V práci si totiž hektického života užívám každý den až až a tak mám ráda, když je doma útulno, klidno a příjemně. Deka je háčkovaná z příze Drops z Alasky a potřebuju na ní cca 14 klubíček (začínám na 100 ok). Také přeji pohodový nový rok, Alča

   Vymazat
 6. Moc děkuji za odpověď a radu, zítra objednávám a budu si také doma "útulnit", nejdřív při práci a doufám, že pak i pod hotovým dílem. Jupí - jdu vybírat...
  Dana

  OdpovědětVymazat
 7. P.S. Rohlíčky mám tvarově stejné jako ty a formičky se mi také moc líbí, mám pro ně velkou slabost, sbírám je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S rohlíčky jsem dost bojovala. Trochu při pečení vyskočili a to jsem nečekala :-) Formičky ty staré mám od babičky, jsou po pár kouscích a jsou pěkně obrovské, žádné ty současné mrňavé tvary. U nás se dělá pořádné cukroví :-)

   Vymazat

Děkuji za zastavení se na blogu a za všechny komentáře. Těším se na vás. Alča ♥

© Chez Alena. Design by FCD.