pondělí 4. července 2016

TOULKY PO FRANCII - ŽIVOT NA ZÁMKUFrancie - Akvitánie 
Tabanac - Château SENTOUT
13/06 - 21/06/2016 & Den první

Od mého návratu z desetidenního jógového pobytu ve Francii uplynulo sice již několik dní, ale pořád mi v hlavě probíhají vzpomínky na místa a na okamžiky strávené ve společnosti skvělých lidí. A konečně jsem se také tento víkend dostala ke stáhnutí fotek a jejich procházení. Na facebook jsem je sice publikovala hned, abych nezapoměla odkud je mám, ale jakmile odněkud přijedu, musím si nechat nějakou dobu na to, než fotky stáhnu. Někdy to trvá i několik týdnů :-). Tentokrát se o ně chci podělit s vámi a pozvat vás na prázdninové toulání po Francii pěkně den po dni, jak jsem ho prožívala já. A třeba načerpáte inspiraci nebo nějaký tip pro letní toulky.
Málokdy se stane, že potkáte větší počet lidí na nějakém zájezdu, kteří jsou v pohodě a mají život a myšlenky v hlavě srovnané. A to je na těchto pobytech s jógou skvělé. A další věc. Kdy jindy bych měla příležitost bydlet na francouzském zámečku, že? Takže lákadlo? Francie, zámeček, jóga, výlety, dobré jídlo a pití a v neposlední řadě skvělí lektoři a skvělí spolucestující.
Musím uznat, že tento rok byl náš zámeček asi nejhezčí, na jakém jsme zatím bydleli. Však také jeho majitelé, charizmatičtí manželé pan Gérard a paní Mary, se jeho údržbě věnují velmi poctivě a s náležitou energií. Když nám pan Gérard prozradil, že už je mu 85 let, koukali jsme na něj s otevřenou pusou. Chtěla bych mít v jeho věku  tolik energie. Jedno odpoledne jsme měli tu čest jít na prohlídku prostor, kde oni sami bydlí a také nám ukazovali fotografie, jak zámeček vypadal, když jej koupili. Zámeček z roku 1650 byl totiž úplně v ruinách, jeho interiér byl rozkraden a tak když jej kupovali, platili vlastně "pouze" za pozemek, na kterém stál. Nynější obytné budovy jsou kamenné a drží se v nich poněkud vlhkost, ale vybavené jsou natolik úžasně, že vám v podstatě nic nechybí. 

Snad ještě víc, než pokoje zařízené se smyslem pro každý detail, vás okouzlí park a okolí zámku. Z každého salonku vedou dveře na společnou zahradu s mnoha zákoutími, kde jsou v plném květu hortenzie, dozrávají třešně a fíky. V tuhle chvíli jsem skutečně litovala, že ty fíky nejsou ještě zralé. Ani nevíte, jak neskutečně ráda bych si chtěla utrhnout fík přímo ze stromu. Takže někdy příště :-). Z hlavních vchodů pak vstoupíte na společné nádvoří a můžete se zatoulat až do rozária, které vzniklo v ruinách kapličky s arkádami. Kolem silnice je park a zámeček lemovaný kamennou zídkou, na kterou si můžete sednout, dát si skleničku vynikajícího místního červeného nebo rosé a kochat se okolními kopci s vinicemi nebo zapadajícím sluncem...

No uznejte, komu by se to nelíbilo?

Branou vstoupíme na Hlavní nádvoří s kapličkou
Odtud se pak zatouláme do různých koutů zámečku, třeba do Rozária ...


... nebo do sadu s grily, bylinkovými keři či ovocnými stromy, kde rostou třeba i fíky ...
... okolí krytého bazénu pak obklopují exotické banánovníky a palmy.A nakonec vás okouzlí i okolní kopce s vinicemi, kamennými zídkami a opuštěnými silnicemi.
Se sklenkou vína rosé si vychutnáváme i západ slunce, které se po několika propršených dnech konečně vyhouplo zpoza mraků.

Přeji hezké toulání,

Alča
6 komentářů

 1. V okolí Bordeaux jsou úžasné zámky, které nejsou jen národní památky k prohlídce ale tepe v nich každodenní život díky majitelům, kteří většinou koupili ruiny a probudili je k životu. Mají můj obdiv!
  Nádherné místo! Obzvlášť zahrady <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, majitel tohoto zámečku byl skvělý. Bylo to až neuvěřitelné, kolik měl energie. A hlavně podle ostatních zámečků, kde jsem byla, tady bylo vidět, že to je jeho srdeční záležitost. Klobouk dolů...

   Vymazat
 2. To je tak něco neuvěřitelně nádherného !!!! V dobrém závidím takové toulání.
  Pa pa M.

  OdpovědětVymazat
 3. Teda to je pecka! Nádhera, určitě sis to náležitě užila. Krásné místo!

  OdpovědětVymazat
 4. Nádhera!Překrásná místa!Věra

  OdpovědětVymazat
 5. Alenko, nemám slov, musela to být nádhera!
  Máš krásné vzpomínky!
  Přeji hezké dny i doma. Helena

  OdpovědětVymazat

Děkuji za zastavení se na blogu a za všechny komentáře. Těším se na vás. Alča ♥

© Chez Alena. Design by FCD.