neděle 9. listopadu 2014

Kokosové kuličky à la IKEA


... poslední dobou je to poměrně často. Vždycky jsem raději pekla, než vařila, a teď, když je všude plno zajímavých receptů, neodolám je nevyzkoušet.

Byť to vypadá, jako bych už trénovala na Vánoce, tak tento recept vánoční vůbec není. Už dlouho jsem měla na mušce švédské kakaové / čokoládové kuličky čilo "chokladbollar". Poprvé jsem na ně narazila v Ikei a byla to láska na první pohled, nebo spíš při prvním setkání kuličky s mými chuťovými pohárky. A od té doby si je tam při každé návštěvě kupuju a od té doby na ně taky hledám recept. A heuréka! Našla jsem :-) Spojení kakaa a kokosu je prostě na jedničku. Prostě Švédové vědí, jak uspokojit mlsné jazýčky.A další plusy receptu - není potřeba mnoho surovin, těsto je hotové za 15 minut a navíc se kuličky nepečou, ale chladí v ledničce. Jedinou nevýhodou je, že ruce budete mít pěkně upatlané.
A pokud si je budete chtít připravit také, tady je recept, ze kterého uděláte asi 40 kuliček:

Švédské čokoládové kuličky "Chokladbollar"

200 g másla
200 g prosátého cukru moučka
280 g jemných ovesných vloček
80 g holandského kakaa
2 lžičky vanilkového cukru
6 lžic silné studené černé kávy
špetka soli
kokos na obalení

Máslo, cukry, vločky, kakao, kávu a sůl smíchejte do husté směsi, která bude trošku lepit. Z této směsi vytvořte kuličky a ty pak obalte v kokosu. Dejte ztuhnout asi na hodinu do ledničky. Pak je vytáhněte a rukama vytvarujte dokonalé kuličky a vraťte zpět do lednice a nechejte ještě tuhnout.
I když by se před podáváním měly nechat trochu povolit, nám chutnaly víc ihned vytažené z ledničky, kdy jsou ještě pěkně studené a pevnější.

Krásný večer, Alča
6 komentářů

 1. Alenko, vypadají lákavě, my je v Ikea také milujeme, takže děkuji i za recept, uložím a vyzkouším, třeba zrovna i na vánoce :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Super...určitě je vyzkouším.
  Martina
  PS:Alenko, nepodělíš se se mnou o návod na tvého úžasného háčkovaného andělíčka?
  Prosím!
  Martina

  OdpovědětVymazat
 3. Alenko, děkuji za receptík, ráda takovou dobrůtku vyzkouším.
  Jana

  OdpovědětVymazat
 4. Kuličky vypadají báječně a určitě i tak chutnají. Děkuji za recept a ráda vyzkouším. Přeji krásný zbytek dne.

  OdpovědětVymazat
 5. Alenko, ačkoli potraviny v Ikea kupuji celkem často, tyhle koule jsem si přivezla nedávno a pořád čekají ve špajzu na svou chvíli... Takže moc děkuji za recept, příště už nebudu kupovat, ale patlat :o)
  Hezký večer,Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Kuličky se mi moc líbí, udělám je, určitě budou skvělé i na chuť. Ikeu mám ráda, ale kuličky jsem nikdy nezahlédla:-) Díky za inspiraci.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za zastavení se na blogu a za všechny komentáře. Těším se na vás. Alča ♥

© Chez Alena. Design by FCD.