čtvrtek 21. února 2013

Jaroslav Dušek a Čtyři dohody

Krásný večer všem,
dnes jsem tu trochu s netypickým příspěvkem,
nebudu vám ukazovat nic z tvoření ani dobroty z kuchyně.


Chtěla bych se s vámi podělit a doporučit vám
divadelní představení zvané Čtyři dohody, ve které exceluje a podává strhující výkon
Jaroslav Dušek a které jsem včera navštívila.

I když jsem měla o knize Čtyři dohody od toltéckého šamana Dona Miguela Ruize nějaké povědomí,
nedokázala jsem si představit její ztvárnění.
Z divadla jsem odcházela nadšená a plná dojmů a pocitů, 
protože nejen já, ale kompletně zaplněné divadlo se ztotožnilo s tím, co pan Dušek prezentoval
dokázal nás vtáhnout do děje, každý se stal aktérem. V jednu chvíli se celý sál popadal za břicho smíchy
a ve vteřině nastalo ticho a všichni soustředěně poslouchali a přemýšleli...
Pokud jste někdo viděl, dáte mi určitě za pravdu...


Protože přesně nedokážu vyjádřit slovy, o čem představení přesně, protože jej vnitřně
 stále ještě zpracovávám, vypůjčila jsem si stručnou charakteristiku z internetu...


***
Čtyři dohody, Don Miguel Ruiz a Jaroslav Dušek. Kniha z roku 2001, toltécký šaman a oblíbený český herec. Učení indiánského kmene Toltéků zaujalo známého českého herce Jaroslava Duška.
Nehřešme slovem, neberme si nic osobně, nevytvářejme si žádné domněnky a dělejme vše tak, jak nejlépe dovedeme. Takhle jednoduché je znění dohod s podtextem: poznání lásky, vztahů a přátelství, jak je vidí toltécký šaman Don Miguel Ruiz. Jaroslavu Duškovi a jeho kolegům se podařilo vyplnit dvouhodinové představení toltéckým učením, humorem a především pravým poznáním. Úsměv na tváři jde ruku v ruce s úžasem v obličeji během celého vystoupení. Neustálé střídání těchto elementů je skutečně časté. Připravte se na kvanta nových informací, nových pohledů na svět a vůbec na život.
Toltékové jsou jedním z kmenů předkolumbovské Ameriky původně žijících na území dnešního Mexika. Označení Tolték je synonymem pro milovníka poznání, šiřitele harmonie nebo umělce ducha. Tato hrstka vyvolených, jakožto i další indiánské civilizace, je leckým obdivována pro své umění soužití s přírodou, pojetí života a inspirující pohled na svět. Pro ně je život pouze hra, jíž započal Bůh Brahmá. Toltékové se pouze snaží hrát hru, jak nejlépe umí, to pro ně znamená život.

1. dohoda: Nehřešme slovem
Miřme slovem přesně a využijme naplno sílu slov! Lekcí, kterou si máme z této dohody odnést, jest: "Mluvme o každém člověku tak, jako by byl této konverzaci přítomen i on sám." A rázem můžete ze svého diáře vyškrtnout mnoho hodin hádek a vysvětlování na téma: Kdo, kde, kdy a o kom co řekl. Najednou nebude potřeba řešit, co jste kdy o kom řekli. "Ty jsi mé druhé já," zní v překladu pozdrav starých Toltéků. Zajímavé viďte? Při každém setkání si to opakují, aby na to nezapomínali. Z toho vyplývá, že oni si jsou vědomi fakta: "Ublížím-li já tobě, ublížím tím zároveň i sobě." 

2. dohoda: Neberme si nic osobně
"Ty jsi ale blbec!" Profláklá věta. Vy jste si již ale plně vědomi, o kom toto tvrzení vypovídá, viďte? Ano, o autorovi. Nás se to přece vůbec netýká. To je problém toho, kdo to vyslovil, ne náš! O kolik by ubylo sporů a přibylo úsměvů, pokud by každý měl stále na paměti i třeba jen tento jediný fakt...

3. dohoda: Nevytvářejme si žádné domněnky
Domněnky neboli naše mocná představivost upíraná nesprávným směrem.
Každý máme v hlavě vlastní svět, skrz který se díváme na ten skutečný svět, který sdílíme se zbylými 7 miliardami lidí. To je něco abnormálně složitého i pouze k letmé představě. A jelikož se nám někdy tyto světy mísí do jednoho obrazu, vyvstávají nám náhle v mysli slova jako: mělo být, mohlo být apod. Domníváme se a následně se divíme skutečnosti, že to tak opravdu není a pociťujeme zklamání. A právě proto je nevytváření si žádných domněnek jednou ze Čtyř dohod.

4. dohoda: Dělejme vše tak, jak nejlépe dovedeme
Dělejme vše nejlépe, jak v daném okamžiku umíme! Dejte do toho všechno, to je to! "Soutěží jen ten, který ještě nepochopil svůj dar," říkávají Toltékové.
Dělejte všechno nejlépe jako umíte. Ale ne lépe!

Na konci života je naprosto lhostejné, čeho jste dosáhli a jaké bohatství jste nashromáždili, záleží pouze na vztazích, které se vám podařilo vybudovat.

"Začněte tím, že si zítra udržíte dobrou náladu!" Touto větou dělá Jaroslav Dušek tečku za představením a tím odhaluje první krok na cestě učení starých moudrých Toltéků.


***

Krásný a pokojný večer,

Alča

8 komentářů

 1. Alenko, neviděla jsem, ale hodně slyšela a tiše závidím...
  Pohodový večer, Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Alí, i já slyšela velice kladné ohlasy ... třeba se poštěstí vidět naživo celé představení... krásné dny, maru

  OdpovědětVymazat
 3. Alenko,
  díky za tip!
  Neviděla jsem , jen knihu vlastním.
  Pokud mě něco zaujme představení, kniha,... také to ještě pár dní v sobě zpracovávám.
  Krásný víkend!

  OdpovědětVymazat
 4. 4 dohody je fantaztická kniha a mohu doporučit ještě další a tou je Pátá dohoda - Nasliuchejte,ale budet skeptičtí.Iva

  OdpovědětVymazat
 5. Alenko,
  svět je malý.A já koukám,že jsme byly včera v jednom sále,na jednom představení!!!!A i já jsem úplně blažená,spokojená.A chápu,proč na toto představení nejdou sehnat lístky.A představte si,já tam potkala i skvělou duši,úplnou náhodou,která mi přenechala lístek i pro manžela,úplnou náhodou vedle mě.Neboto nebyla náhoda?Při té bíječné atmosféře v prostějovském divadle věřím všemu.A jsem z pana Duška a ČTYŘ DOHOD stejně nadšená jako Vy.

  MíšaZ.

  OdpovědětVymazat
 6. O páté dohodě jsem se dozvěděla až na představení, k lístkům jsem se také dostala náhodou, ale o to víc mě to těší :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Závidím, protože už jsem o tom hodně slyšela... Chci si stáhnout aspoň z ulozto.cz a poslechnout si doma... Moc se na to těším:-)

  OdpovědětVymazat
 8. Tato věta mě učarovala, s dovolením ji budu citovat!
  "Na konci života je naprosto lhostejné, čeho jste dosáhli a jaké bohatství jste nashromáždili, záleží pouze na vztazích, které se vám podařilo vybudovat."

  OdpovědětVymazat

Děkuji za zastavení se na blogu a za všechny komentáře. Těším se na vás. Alča ♥

© Chez Alena. Design by FCD.